Csontkovács Baja…

Tudtad? 
A csontkovácsolást nem is olyan régen az orvosok elítélték, kuruzslásként hivatkoztak rá, aztán egyszer csak átvették/kisajátították a technikát, mert belátták, hogy annyira hatásos.

 

Ebben a bejegyzésben: 
1. Mi ropog csontkovácsolás közben? 
2. A csontkovácsolás jótékony hatásai… 
3. Ízületi gyulladást okoz, ha ropogtatod magad? 
4. A hatékony csontkovácsolás titka… 

 

Mégis mi ropog csontkovácsolás / ízületi kimozgatás közben? Mit csinál egy csontkovács?

A csontkovácsolás egy ősi módszer, amelynek már több száz éves hagyománya van.
Célja elérni vagy megközelíteni az ízületek eredeti mozgáspályáját.
A teljes testes kimozgatással sikeresen helyre lehet állítani a test harmóniáját. A szegmentális hatásoknak köszönhetően az egész testre és szervezetre hat.


Évtizedek óta számos elmélet keringett arról, hogy mi okozza a roppanó hangokat az ízületekben.

Először is különítsünk el most háromfajta ropogást.

Csontsúrlódást, kattanást, roppanást.
Ropogásszerű hangok további esetekben is tapasztalhatók, pl. meszesedés esetében vagy esetleges csontkinövések és egyéb ízületi elváltozások, sérülések esetében is.

1. Csontsúrlódás esetén recseghet az ízület, ilyenkor az ízületi porc már elkopott (pl. kor vagy testsúly miatt), ez fájdalommal jár.

2. A kattanás az ízület mozgatásakor figyelhető meg, mikor az inak nehézkesen csúsznak meg egymáson és az ízületen.
Akkor kattan, ha:
A. nincs elég folyadék a szervezetben, nem elég nedves a fascia, túl merev a kötőszövet,
B. megsérült az ínszalag.
Általában térd, boka, váll körül hallható.
Ha az ízület mozgatásakor újra és újra kattog, de nem kifejezetten fáj, csak kellemetlen, akkor az ez a fajta jelenség és nem összekeverendő a másik fajta roppanással.
Masszázzsal javítható a rugalmasság és a folyadékeloszlás a kötőszövetben.

3. Roppanás / krepitálás
2015-ben már lehetőség volt élő MRI felvételt készíteni, ahol az ujjroppanást vizsgálták.
A felvételen az látszódott, hogy amikor az ízületet gyorsan széthúzták, egy vákuum keletkezett a két csont között. Ilyenkor a nyomás hirtelen csökken és gáz távozik el az ízületi folyadékból és ez adja ki a roppanó hangot. Tehát a vákuumban ízületi gáz (nitrogén, szén-dioxid) van.
Mikor a csontkovács roppanó zajt okoz, ugyanez játszódik le. Ez a folyamat elősegíti az ízületi mozgékonyságot.
Fontos megjegyezni, hogy az ízületi kimozgatás hatásmechanizmusáról (az a mód, ahogyan eléri a kívánt fizikai hatást) túl kevés egyértelmű tudományos bizonyíték van, és további kutatásokkal kellene vizsgálni.
Ha nincsen ízületi mobilizálást kizáró tényező és megfelelő a kivitelezés, akkor a ropogtatás rövid és hosszú távon sem káros.
Viszont a túl erős és helytelen technikájú ropogtatás sérülést okozhat. Ezért került el a kontárokat! Egy másik cikkemben írok arról, hogyan szűrheted ki, hogy ki a kuruzsló!

A csontkovácsolás korábban egy nagyon eredményes, hatékony népi gyógymódnak számított. Számos nagyszerű folyamatot indít el.

Jótékony hatásai:
Serkenti az idegvégződéseket;
az izomfeszültség megszűnik;
a fájdalom csökken;
az ízület körüli izmok ellazulnak;
fokozott mobilitás az ízület mozgáspályáján;
megkönnyebbülés érzése.

Ízületi kimozgatás

 

Hogyan hat a hát ropogtatása a szervezetre?

A mozgás- és belső szervek szegmentális beidegzésűek, vagyis a gerincvelő bizonyos szakaszából kapják beidegzésüket. A gerincvelőből, illetve gerincből kilépő idegek a megfelelő gerincszakasz melletti terület masszázsával, kimozgatásával befolyásolhatók. A hát ropogtatása enyhíti a porckorongok közötti nyomást, javul a testtartás és érvényesülnek a fenti jótékony hatások.
Milyen problémákra lehet hatékony?
Gerincferdülés okozta fájdalmak enyhítése, sérv, becsípődés, lumbágó, kéz- és lábzsibbadás, szülés utáni állapot, sportsérülések, felhúzott váll, nyakfájdalom, fülzúgás, migrénes fejfájás.

Ha megtaláltad a saját problémádat, akkor a Prémium hátizom- és gerincszerviz csomagra van szükséged, amelynek az egyik része többek között az ízületi kimozgatás. Kimozgatás csak abban az esetben van, ha az állapotfelmérés után megállapítható, hogy nincs semmilyen kizáró tényező, ellenjavallat.
Az időpontfoglalás gombra kattintva már el is kezdheted böngészni a szabad időpontokat…

És még egy érdekesség…

Ízületi gyulladást okoz-e, ha valaki ropogtatja az ujjait?

Két kutatás ezzel kapcsolatban:
Dr. Donald Unger naponta kétszer ropogtatta a bal kezén lévő ujjait, a jobb kezén lévőket pedig egyáltalán nem.
Ezt 50 éven keresztül csinálta és közben folyamatosan vizsgálta magát.
A kísérlet eredménye azt mutatta, hogy a két keze között semmilyen különbséget nem tapasztalt. Nem keletkezett emiatt ízületi kopás és gyulladás sem a ropogtatott ujjakban.

Egy 2011-es tanulmány szintén a fenti kérdést vizsgálta, 5 éven keresztül 215 emberrel végeztek el kísérleteket és ugyanerre a következtetésre jutottak.
Ha eddig voltak, remélem eloszlottak az ujjroppantással kapcsolatos félelmeid.

A hatékony csontkovácsolás titka: Miért elengedhetetlen a masszázs?

Minden eset egyedi, és a legjobb eredményeket a személyre szabott kezelések biztosítják.
De általánosságban elmondható, hogy…

A csontkovácsolás önmagában nem elegendő ahhoz, hogy tartós eredményeket érjünk el, masszázzsal kombinálva viszont igen hatásos lehet. A masszázs hiánya esetén a befeszült izmok visszahúzzák a csigolyákat és ízületeket abba az állapotba, amelyben évek óta voltak.

A hatékony csontkovácsolás érdekében először ki kell oldani a feszes izmokat és csomókat masszázzsal. Ez előkészíti a testet a csontkovácsolásra, és biztosítja, hogy az ízületek és csigolyák a megfelelő helyen maradjanak a kezelés után is. Általában szükség van több kezelésre, hogy a test visszaszokjon a normál, helyes állapotához.

Amennyiben olyan csontkovácshoz mész, aki masszázs nélkül dolgozik, vagy csak rövid ideig masszíroz vagy lustaságból csak köpölyöz, akkor rossz helyre mentél. Az ilyen kezelés nem fogja elérni a kívánt hatást, mivel ahogy említettem, a befeszült izmok ismételten visszahúzzák az ízületeket a régi pozícióba.

A hatékony és tartós csontkovácsolás kulcsa a megfelelő masszázs.

Ez is érdekelhet: A köpölyről szakszerűen…

Foglalás: ITT